O FESTIWALU:

NASZA HISTORIA I LUDZIE FESTIWALU

Michael LONSTAR, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, niekwestionowana legenda muzyki country w Polsce i Europie, jedyny artysta polski, który nagrywał i koncertował w Nashville, w tym na scenie Grand Ole Opry.

Muzyk, kompozytor, autor tekstów wielu piosenek min dla Edyty Gepert, Jose Cura, Jose Carreras.

Autor polskiego przeboju country wszechczasów "RADIO" oraz hymnu festiwalu p.t. „CO TO JEST TO COUNTRY”, tłumacz i znawca języka angielskiego, włoskiego oraz tematyki filmowej, na stałe współpracujący z festiwalem EnergaCamerimage.

Odznaczony medalem Ministra Kultury "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS i tytułem 'Zasłużony dla Gminy Wolsztyn"", multi-laureat ogólnopolskich plebiscytów muzycznych.

Magdalena Łuszczyńska – kierownik produkcji festiwalu Czyste Country, wyłączny agent bookingowy artystów niezależnych z Nashville USA na terenie Polski, road manager artystów amerykańskich w Europie.

Producent wielu imprez i koncertów na terenie Polski i Europy. Promotor muzyki country w mediach.

Wyłączny manager Polskiej Legendy Muzyki Country – Michała LONSTARA.

Laureatka Nagrody Specjalnej 2021 Fundacji Country & Folk i forum coutrymusic.pl za wieloletnią pracę promotorską i produkcyjną na gruncie muzyki country.

Członek międzynarodowego jury AUSTRIAN COUNTRY MUSIC FEDERATION AWARDS.

Pełni funkcję Przedstawiciela Reprezentującego TOWARZYSTWA INICJATYW KULTURALNYCH "ALAMO", organizacji non-profit działającej w obszarze kultury muzycznej, dziedzictwa narodowego i turystyki.

Waldemar Ligma - producent festiwalu. Pomysłodawca festiwalu, kierujący ekipą produkcyjną od pierwszej edycji w roku 2010. Dyrektor instytucji kultury i animator życia kulturalnego regionu. Laureat nagrody Głosu Wielkopolskiego „Osobowość roku” w dziedzinie kultura w roku 2020. Wpisany do Encyklopedii Zasłużonych Wielkopolan. Politolog, kulturoznawca, muzyk, edukator młodzieży.

Beata Ligma - magister muzyki, wokalistka, nauczyciel w szkole podstawowej i liceum, dyrektor Centrum Edukacji Art-Mega w Wolsztynie, kierownik logistyki i zaopatrzenia festiwalu Czyste Country.

DYREKTOR ARTYSTYCZNY  Michael Lonstar

PRODUCENT  Waldemar  Ligma

Wojciech Lis

Burmistrz Wolsztyna

 

Jarosław Świrszcz

Dyrektor Wolsztyńskiego Domu Kultury

MICHAEL LONSTAR

MAGDA "WILCZYCA"

WALDEK & BEATA

REMINISCENCJE:

LUDZIE FESTIWALU:

BURMISTRZ WOLSZTYNA  Wojciech Lis

Międzynarodowy Festiwal „Czyste Country” w Wolsztynie jest wydarzeniem, które zaistniało dzięki marzeniom i zaangażowaniu pasjonatów muzyki country w Polsce, a powołali go do życia:  Waldemar Ligma, wolsztyński aktywista społeczny, edukator muzyczny i animator kultury, główny producent Festiwalu, Michał Lonstar – międzynarodowa gwiazda i polska Legenda Country (dyrektor artystyczny Festiwalu) oraz Magdalena Łuszczyńska, kierownik produkcji Festiwalu, manager amerykańskich i polskich artystów muzyki country. Głównym założeniem festiwalu jest, by w dobie źle pojętej komercjalizacji i często niezrozumienia istoty country,  pokazywać i szeroko propagować prawdziwą wartość i urok płynące z czystej stylistycznie muzyki rodem z Nashville. Stąd nazwa „Czyste Country”, która dodatkowo mówi o czystości ekologicznej krainy, w której leży Wolsztyn.

Wolsztyn był wielokrotnie nagradzany za swą działalność pro ekologiczną, a główną atrakcję turystyczną miasta stanowi jedyna w Europie czynna zabytkowa parowozownia, która poza codzienną działalnością eksploatacyjną, stanowi także tło dla wielu imprez kulturalnych o charakterze międzynarodowym

Festiwal „Czyste Country" jest imprezą całkowicie niekomercyjną, wstęp na imprezę jest bezpłatny, a budżet festiwalu stanowią wyłącznie środki z funduszu kulturalnego miasta Wolsztyna oraz ewentualne dotacje i wsparcie sponsorskie.

Festiwal jest świętem osób kochających muzykę country, country-folk, country-rock i sztukę songwriterską we wszystkich jej odmianach, równocześnie gwarancją doskonałej zabawy i tańca w atmosferze przyjaźni i w otoczeniu muzyki na najwyższym artystycznym poziomie,  w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów country, w tym przede wszystkim z kolebki tej muzyki - USA.  

IImpreza jest objęta patronatem medialnym wszystkich liczących się mediów wielkopolskich, branżowych oraz Radio Warszawa i miesięcznika Polski Traker.

Od roku 2010 festiwal gromadzi publiczność w liczbie kilku tysięcy osób dziennie, podczas każdego z trzech dni festiwalu i zyskała wyłącznie pozytywny oddźwięk zarówno w środowisku miłośników kultury country & folk, jak i wśród społeczności Wolsztyna i okolic. Jest to obecnie największy festiwal muzyki country w Polsce i jedyna taka atrakcja w regionie Wielkopolskim, która przyciąga w okolice Wolsztyna szerokie rzesze turystów z Polski i zagranicy i miłośników wartościowej muzyki i jej wspólnego przeżywania.

Każdego roku, w drugi weekend sierpnia czekamy na Ciebie nad Jeziorem Wolsztyńskim!

Po moich dwóch pierwszych koncertach zapamiętałem Wolsztyn dzięki dwóm rzeczom kojarzonym z Ameryką. To stare parowozy, przywodzące na myśl sceny z westernu i eskortująca mnie kawalkada motocyklistów, kultywujących romantyczną ideę wolnej drogi.

Był jeszcze trzeci element - czynnik ludzki: grupa życzliwych pasjonatów a zarazem konkretnie, konstruktywnie myślących ludzi. Poznałem Waldka Ligmę - ducha sprawczego i siłę napędową tej grupy. To dobrze, że producentem wydarzenia muzycznego jest muzyk. Waldek jest muzykiem. Specyfikę (i trudy) festiwalowej produkcji zna z własnego doświadczenia. A do tego - i to jest najważniejsze - wie "co to jest to country".

Hasło "CZYSTE COUNTRY" zostało entuzjastycznie podchwycone przez pana Burmistrza i przez fanów, bo zawiera w sobie dwa znaczenia: czystość ekologiczną tej krainy i czystość stylistyczną muzyki.

W dobie źle pojętej komercjalizacji i często niezrozumienia istoty country, chcemy pokazać prawdziwą wartość i urok tej muzyki, do tego w świetnej wolsztyńskiej scenerii.

Najczęściej dużą rolę w naszym życiu odgrywaja przypadki. Tym razem było inaczej. Tutaj urzeczywistniają się marzenia. Jeszcze w dawnych czasach PRL, kiedy kultura zachodu była czymś złym i wrogim, usłyszałem pierwsze takty muzyki country. W tamtych czasach kiedy wszyscy słuchali nowej fali rodzimego rocka, dużą odwagą było deklarowanie countrowej duszy. Potem usłyszałem pierwsze nagrania LONSTARA  i tak już pozostało. Country pojawiało się coraz szerzej w mediach....choć cały czas zbyt mało.

Gdzieś jednak w głowie tkwiły marzenia o dużej imprezie country w mieście, z którym jestem związany od narodzin. Szczerze zazdrościłem organizatorom Pikniku w Mragowie tego jedynego weekendu z muzyką country.

W zasadzie dlaczego zazdrościć - pomyślałem - lepiej zorganizować podobną imprezę, lecz z doborową obsadą i to w Wolsztynie. Poznałem Lonstara, Magdę "Wilczycę”...

I TAK POWSTAŁ FESTIWAL "CZYSTE COUNTRY" W WOLSZTYNIE!

Szanowni Państwo!

Koncerty Country, które w 2010 roku po raz pierwszy odbyły się w naszym mieście z pewnością były bardzo udanym przedsięwzięciem i pięknie rozsławiły Wolsztyn. To jedyna tego typu impreza w całej Wielkopolsce, która przyciąga tak liczną rzeszę artystów – znanych w całej Polsce, a co za tym idzie fanów tej muzyki

Myślę więc, że nie tylko coroczna parada parowozów będzie kojarzyła się wszystkim gościom i turystom z naszym miastem, ale także i ten festiwal wpisał się na stałe w coroczny kalendarz wolsztyńskich imprez kulturalnych.

Warto odwiedzić Wolsztyn w tych dniach. Serdecznie zapraszam!

© Festiwal "Czyste Country"  2010-2024